FEPB47B-32
Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn EP globe and guard, Medium base, 50/60 Hz, Clear tempered glass globe, With cast brass guard, Compact fluorescent, Brass, CF max. lamp size, Wall mount, 120 Vac, 32W
General specifications
Product Name
Eaton Crouse-Hinds series Pauluhn EP globe and guard
Catalog Number
FEPB47B-32
UPC
Product Length/Depth
9.38 in
Product Height
12.25 in
Product Width
5.75 in
Product Weight
29 lb
Specyfikacje produktu
Area classification
Hazardous/Classified Locations
Standards type
NEC/CEC
NEC hazardous rating
Class I, Division 1
Class I, Division 2
NEMA Rating
4X
Ingress protection (IP) ratings
IP66
Base type
Medium
Globe color
Clear
Globe material
Tempered glass
Guard type
With cast guard
Guard material
Brass
Lamp type
Compact fluorescent
Material
Brass
Lamp size - max
CF
Wattage
32W
Mounting Method
Wall
Frequency rating
50/60 Hz
Voltage rating
120 Vac