PDF34M0400P3MJ
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X4TA400)
Catalog Number
PDF34M0400P3MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Line and Load
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)