PDF34MH400E5CL
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA401H)
Catalog Number
PDF34MH400E5CL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Class A
Communication
CAM Link
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
400 A high override