PDF63P1600P5MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 6, Three Pole, 1600A, 100kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF63P1600P5MN
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
393.7 mm
Product Weight
77.11 kg
Amperage Rating
1600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD6 Global (100% UL)
Frame
6
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @480/277V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
65 kAIC @600/347V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
200 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)