PDG32MH400P3MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH400P3MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Line and Load
Frame
3
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc