PDG33G0400P2ML
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 35kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Catalog Number
PDG33G0400P2ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
65 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc