PDG24F0100B2NJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (100% N), 100A, 25kA/480V, PXR10 LSI TU, Standard Line and Load (PDG2X4T100)
Catalog Number
PDG24F0100B2NJ
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
139.5 mm
Product Weight
2.46 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
IEC 60947-2
CCC Marked
CSA
Specyfikacje produktu
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T281
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Line and Load
Frame
2
Class
Class A
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @240V (UL)
14 kAIC @600V (UL/CSA)
18 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu @125 Vdc
25 kAIC @480V (UL)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC)
20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Four-pole (100% N)