PDG24M0100D3ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole, 100A, 65kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG2X4T100)
Catalog Number
PDG24M0100D3ML
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
139.5 mm
Product Weight
2.46 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T289
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Rating
100A
Series
Power Defense
Terminals
Standard Load Only
Frame
2
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Rating plug
No
Short-circuit breaking capacity
65 kAIC at 480 Vac
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Current - max
100A
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
25 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)