HV0830-2R7605-R
Eaton HV supercapacitor, 2.7 V, 6 F, 0.04 Ω, CYLINDRICAL
General specifications
Product Name
Eaton HV cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HV0830-2R7605-R
UPC
Product Height
31 mm
Product Weight
2.1 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Produktspecifikationer
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
8 x 31 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.04 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
HV
Max voltage
2.7 V
Capacitance
6 F
Leakage
20 µA
Thermal resistance
47 °C/W
Energy
21.9 J
Power
21.9 W
Peak current (1 sec)
6.5 A
Continuous current (15 °C rise)
2.8 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%