HV1840-2R7606-R
Eaton HV supercapacitor, 2.7 V, 60 F, 0.018 Ω, CYLINDRICAL
General specifications
Product Name
Eaton HV cylindrical cell supercapacitor
Catalog Number
HV1840-2R7606-R
UPC
Product Height
42 mm
Product Weight
13 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Produktspecifikationer
Packing
Bulk
Contact configuration
Vertical
Size
18 x 42 mm
Terminals
Through hole
Shape
Cylindrical
DC equivalent series resistance (ESR)
0.018 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
HV
Max voltage
2.7 V
Capacitance
60 F
Leakage
110 µA
Thermal resistance
26 °C/W
Energy
218.7 J
Power
48.6 W
Peak current (1 sec)
38.9 A
Continuous current (15 °C rise)
5.7 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%