XVM-315R9345-R
XVM SUPERCAPACITOR MODULE, 315.9V, 3.4F, PASSIVE BALANCING
General specifications
Product Name
Eaton XVM-PCBA supercapacitor PCB module
Catalog Number
XVM-315R9345-R
UPC
Product Length/Depth
440 mm
Product Height
70 mm
Product Width
377 mm
Product Weight
11 kg
Compliances
NEC Compliant
RoHS Compliant
Produktspecifikationer
Used with
93PS
Type
PCB integrated
Packing
Single unit
Size
440 x 377 x 70 mm
Terminals
Female, M5
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.38 Ω
Operating temperature range
-40 °C to +65 °C
Series
XVM-PCBA
Max voltage
315.9 V
Capacitance
3.42 F
Leakage
24 mA
Energy
170640 J
Power
65.7 kW
Peak current (1 sec)
234.9 A
Capacitance end of life rating
80%
ESR end of life rating
200%